Zakończenie roku akademickiego 2023/2024

Zakończenie roku akademickiego 2023/2024

W środę, 8 maja 2024 roku odbyły się ostatnie zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego. Młodzi studenci z klasy 5b wraz z panią...

Konkurs „Wiosenne Kwiaty”

Konkurs „Wiosenne Kwiaty”

W poniedziałek, 6 maja 2024 roku, odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Wiosenne Kwiaty” zorgan...

Misja: Podatki płacimy, korzyści widzimy

Misja: Podatki płacimy, korzyści widzimy

W ramach programu Finansoaktywni, ogłoszonego przez Ministerstwo Finansów, uczniowie klasy 6c w dniu 23 kwietnia 2024 ro...

W dniach od 24 do 27 maja 2018 roku dwie uczennice naszej szkoły, 9-letnie bliźniaczki Antonina i Kornelia Bryja, pod opieką pani Marty Chojnackiej – Zimny pojechały do Budapesztu, gdzie zostały zaproszone przez CENTROPĘ po odbiór nagrody w międzynarodowym konkursie filmowym. Centropa zajmuje się badaniami i dokumentowaniem życia społeczności żydowskich w Europie Środkowej i Wschodniej oraz edukacją i upowszechnianiem tej wiedzy.

Dziewczynki na konkurs przygotowały film o córce właścicieli Fabryki Haftów i Koronek Jochawet Nince Bloch. Film nosił tytuł „Jochawet mogłaby być naszą koleżanką”. Dziewczynki zajęły drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych i były jednymi z najmłodszych uczestniczek konkursu. W finale wzięli udział uczniowie nie tylko z Polski, ale także z pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Słowacji i Węgier.

Uroczysta gala odbyła się 25 maja w Holocaust Memorial Center w Budapeszcie, w trakcie której ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody. Gości witali: założyciel i dyrektor generalny CENTROPY sir Edward Serotta, ambasador Węgier, ambasador Słowacji oraz szef Instytutu Polskiego w Budapeszcie Jarosław Bajaczyk. Była to niewątpliwie niezapomniana przygoda. W ciągu 3 dni dziewczynki wraz z panią Martą przemaszerowały 42 km, zobaczyły Bazylikę św. Stefana, Most Łańcuchowy Istvána Széchenyiego, łączący plac parlamentarny z tunelem pod zamkiem królewskim w dzielnicy Budy oraz budapesztański pomnik Holokaustu znany jako „Buty na brzegu Dunaju”. Na Wzgórzu Zamkowym podziwiały kompleks budynków pałacowych, a wieczorem miały okazję podziwiać rozświetlone neonami wąskie uliczki, zabytkowe budowle, mosty Dunaju czy też urokliwe kawiarenki. Słuchały ulicznego wykonania „Walca nad modrym Dunajem” oraz skosztowały lokalnych specjałów: gulaszu, langoszy i słodkich kołaczy.

Na trasie podróży był również Kraków i wiele atrakcji turystycznych dawnej stolicy Polski: Stary Rynek, Wawel, katedra na Wawelu, Bazylika Mariacka, brama Floriańska oraz Sukiennice. Antonina i Kornelia zwiedziły również Kazimierz, przepiękną dzielnicę Krakowa, znaną z pozostałych tam śladów kultury żydowskiej.

Serdecznie gratulujemy!

Szkoła Podstawowa nr 10
im. Marii Konopnickiej

ul. Karpacka 3, 62-800 Kalisz
tel.: 62 501 17 27
fax: 62 501 17 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOOGLE MAP

b literackib literackib literackib literackib literackib literacki

pamietamy pr3zaufanie
grupa wsparcia razem
pogromcy konfliktowmodul prawy caritaspcknasz filmfestiwal film

 

informacje prezent podst

pytania do dzieci

pytania do dzieci

prawo jaszka

prawo szkola demo

prawo europa

filmy plastyka

prawo wzor rozwoj

samorzad-uczniowski-white

ok-white

AIESEC New Logo mm

poczytajmy mm

Uniwersytet Kaliski

czytam sobie log

uni ekon dzieciecy

maly mistrz m

lepsza szkola top

maly medyk top

kolorowy uniwersytet top

Akademia młodego ekonomisty

Początek strony

tlo new www 2015 j3